Belize City: A Christmas WalkBelize City, Stolica Belize: Bożonarodzeniowy Spacer

The first time I heard about Belize City was in a book called „Tequila Oil: Getting Lost in Mexico” by Hugh Thomson. Since then I could not wait until I will get there and see it by myself.

It is not the best city you will ever see. Actually it is known for quite noticeable level of violence. I understand all of those tourist avoiding it or being here just to catch the transfer bus.

The movie is not about violence though. It is about a nice walk in the city centre, accompanied by Benoit and a good dub soundtrack (Scientist – Your Teeth In My Neck). Because it is my role here, to catch and publish whatever is worth it. And it does not necessarily mean it has to be popular at the same time.

Full screen, HD quality and good speakers or headphones recommended.

O istnieniu Belize City dowiedziałem się z książki „Tequila Oil, czyli jak się zgubić w Meksyku” Hugh Thomsona i od tamtego czasu koniecznie chciałem je zobaczyć je na własne oczy.

Miasto do najprzyjemniejszych nie należy, wręcz przeciwnie, szczyci się dużym poziomem przestępczości i wszechobecną patologią. Rozumiem więc wszystkich turystów którzy omijają je z daleka lub zatrzymują się jedynie na przesiadkę.

Przemocy i patologii na filmie nie ma, jest za to przyjemny spacer po centrum z poznanym w hostelu Benoitem i równie przyjemną muzyką (Scientist – Your Teeth In My Neck). Bo taka jest tu moja rola, dokumentować i przekazywać rzeczy tego warte, nie do końca popularne.

Pełny ekran, jakość HD i dobre głośniki lub słuchawki zalecane.


Comments

Jedna odpowiedź do „Belize City: A Christmas WalkBelize City, Stolica Belize: Bożonarodzeniowy Spacer