Lifetramp Review: what it is, how it works and how I spent a day as a muralistOpinia o Lifetramp: co to jest, na czym polega, czyli jak spędziłem jeden dzień jako muralista

If you were thinking I’d write about the Warsaw Uprising… then you were right! Yesterday, at 5 PM everybody stopped for a while and recalled what happened 70 years ago. Including my one day Lifetramp crew – Adam, Ania, Paulina, Łukasz, Maciek and Marcin.

„The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.”

Mark Twain

Do you already know what you would like to do with your life? Or maybe you somehow feel that the thing you are doing right now is not the one you actually love? They say that all the magic happens outside our comfort zone and it is really hard to experience meaningful things while staying in the comfort zone. But hey, there is Lifetramp, which is… a journey to your dream career!

Lifetramp is a new website, which idea could be easily described as Couchsurfing for jobs. Lifetramp is simple – it helps you contact specialist from various professions, who are happy to invite you to spend a day with them, so you could see what the actually do. Lifetramp host will tell and show you about his or her job and with a little bit of energy you can try it yourself! In other words, Lifetramp lets you live a day of somebody from other profession.

DSC04682

Adam, my yesterday’s hosts showed me his earlier mural. It’s based on Hollywood movies ant it occupies four floors of a staircase. Adam and Ania’s company, ad manum, paints murals for anybody willing to have one and pay. On Lifetramp Adam introduces a day with him as something like that: you’ll have a lot of work to do and loads of paint under your nails. I could contact Adam easily, after a couple of messages he arranged a meeting. When I showed up he told me a little bit about the work that muralists do, i.e. how they design and execute the ideas. I had the best possible example: their current mural, a 600 square metre painting I was about to contribute to.

DSC04703

Shortly I changed and climbed the scaffolding. I’m not sure why, but I like working on heights. Maybe because I love climbing or maybe just because as a kid I used to spend whole afternoons climbing trees. Whatever it is, if it involves heights and climbing then I’m in. In the picture: Paulina.

DSC04701

In that case it was easy – the team had the scaffolding made by the renovation team already. Sometimes a muralist have to stand on a ladder for hours, often in an uncomfortable position.

DSC04737

Painting the wall involves painting over hundred of various stencils. Before that they need to be designed, printed and cut by a hand though. In the picture: Ania and Maciek.

DSC04726

Sometimes you’ll need to unfold some of them to find the right one. In the picture: Marcin.

DSC04761In the picture: Paulina and Łukasz.

I’ve spent most of the day on painting over the stencils and fixing some other places. According to Adams promises, I finished up tired and with lots of paint under my nails. Today I woke up looking at the wall and painting over it, but only in my imagination – it sounds like a lot of experiences from one Lifetramping day. If you would like to paint something as well you should contact Adam – you’ll find him on Lifetramp.

The website is in beta and it has some bugs. There are not that many mentors yet but if you keep your head open you’ll be lucky to find somebody interesting. Who knows, maybe you’ll learn something about yourself or maybe even find a passion for life?

Lifetramp is free, but creators ecourage you to buy your mentor a lunch. It seems like the exchange „help for the experience” is appropriate as well, because everybody is winning here.

And you? Who you would like to be for a day?Jeżeli myśleliście, że napiszę cokolwiek o Powstaniu Warszawskim to… macie rację. Wczoraj, równo o godzinie siedemnastej, odezwały się syreny, kierowcy zatrąbili, a ludzie odeszli od swoich zajęć i wspomnieli. Także i moja jednodniowa ekipa z Lifetrampa – Adam, Ania, Paulina, Łukasz, Maciek i Marcin.

Dwa najważniejsze dni w życiu człowieka: pierwszy to dzień, w którym się urodził, a drugi to ten, w którym zrozumiał po co.

Mark Twain

Czy wiecie już co chcecie robić w życiu? A może gdzieś pod skórą czujecie, że to co teraz robicie to jednak nie to? Ponoć wszystko co tak naprawdę dla nas istotne dzieje się poza naszą strefą komfortu, a zostając w niej ciężko o nowe doświadczenia. Z pomocą przychodzi Lifetramp, czyli… podróż do wymarzonej kariery.

Lifetramp to nowy serwis internetowy, którego ideę mógłbym opisać najkrócej jako Couchsurfing dla profesji. Prosty pomysł – strona Lifetrampa pomaga nawiązać kontakt ze specjalistami w danej dziedzinie, którzy gotowi są zaprosić cię na jeden dzień do swojej pracy tak, abyś mógł zobaczyć z czym wiąże się ich zawód. Lifetrampowy gospodarz opowie i pokaże ci jak wygląda jego praca, a z odrobiną zapału będziesz mógł spróbować go własnoręcznie. Innymi słowy, Lifetramp pozwala na zobaczenie w ciągu jednego dnia, na czym polega wybrany zawód.

DSC04682

Adam, mój wczorajszy host, oprowadza po zrealizowanym wcześniej muralu o tematyce bliskiej Hollywood – praca zajmuje cztery piętra klatki schodowej. Firma Adama i Ani, ad manum, realizuje murale na zamówienie, a sam Adam na Lifetrampie pisze mniej więcej tak: jeżeli spędzisz z nami dzień, możesz spodziewać się mnóstwa roboty i farby pod paznokciami. Z Adamem udało mi się skontaktować bardzo szybko, po krótkiej wymianie wiadomości podał godzinę i adres spotkania. Na miejscu zastał nas deszcz, ale w niczym nam to nie przeszkodziło, bo zaczęliśmy od teoretycznej strony pracy muralisty. Adam szybko wprowadził mnie w zagadnienie projektowania i realizacji dużych murali na przykładzie tego obecnego, docelowo zajmującego 600 metrów kwadratowych.

DSC04703

Już po godzinie od rozpoczęcia dnia „wskoczyłem” na rusztowanie. Nie jestem pewien dlaczego, ale lubię prace na wysokościach. Może to od wspinania, a może od tego, że jako dziecko spędzałem całe popołudnia na drzewach. Cokolwiek to jest, to wysokość i wszelkiego rodzaju wdrapywanie się jest zawsze mile widziane. Na zdjęciu Paulina.

DSC04701

W tym przypadku było bardzo komfortowo, bo zespół miał już gotowe rusztowanie zapewnione przez ekipę remontową. Czasem jednak praca muralisty wiąże się z długimi godzinami na drabinie, często w niewygodnej pozycji.

DSC04737

Pomalowanie całej ściany wiąże się z „odbiciem” kilkudziesięciu szablonów, tak jak ten, który trzeba jednak wcześniej zaprojektować, wydrukować i ręcznie wyciąć. Na zdjęciu Ania i Maciek.

DSC04726

I taki jak ten, który trzeba czasem rozwinąć, żeby wiedzieć do którego miejsca należy go dopasować. Na zdjęciu Marcin.

DSC04761Na zdjęciu Paulina i Łukasz.

Dzień minął mi na odbijaniu szablonów i wykonywaniu poprawek. Zgodnie z obietnicą Adama z pracy wyszedłem zmęczony, a za paznokciami miałem mnóstwo farby. Dziś rano obudziłem się z nosem przy ścianie, po tym jak otworzyłem oczy zacząłem ją analizować, a w wyobraźni nawet zdążyłem pomalować. Z jednego Lifetrampowego dnia wyszedłem bogatszy o kilka doświadczeń, i jeżeli chciałbym namalować coś swojego, to teraz strona techniczna ma już dla mnie dużo mniej tajemnic. Jedno jest pewne: do ekipy z Żoliborza jeszcze zajrzę (o czym z pewnością poinformuję), a o Lifetrampie z pewnością jeszcze tutaj przeczytacie. I jeżeli również chcecie pomalować kilka rzeczy – Adama znajdziecie na Lifetrampie.

Serwis jest w fazie beta, a strona internetowa ma kilka błędów. Zatrzęsienia mentorów póki co nie ma, jednak jeśli jesteście otwarci, to macie dużą szansę na znalezienie kogoś z interesującej was profesji. Kto wie, może dowiecie się czegoś nowego o sobie, a nawet znajdziecie życiową pasję?

Lifetramp jest póki co bezpłatny, jednak twórcy zachęcają do zabrania swojego mentora na obiad. Wydaje się również, że wymiana na zasadzie „pomoc za doświadczenie” jest jak najbardziej na miejscu. W końcu mamy do czynienia z sytuacją, gdzie każdy wygrywa.

A wy? Kim chcielibyście zostać na jeden dzień?


Comments

3 odpowiedzi na „Lifetramp Review: what it is, how it works and how I spent a day as a muralistOpinia o Lifetramp: co to jest, na czym polega, czyli jak spędziłem jeden dzień jako muralista