Przewodniki Baedeker z Allegro za 5,99 zł. 30 różnych lokalizacji, anglojęzyczne. Czy warto? Opinia (nie)typowego backpackera.

Szukając przewodnika po Brazylii natrafiłem na ciekawą ofertę tanich anglojęzycznych przewodników po kilkunastu krajach i miastach z całego świata. Postanowiłem „zaryzykować” i zamówić kilka interesujących mnie krajów, a moje doświadczenia z nową lekturą opisać na blogu. Aha, link do aukcji na allegro znajduje się na samym końcu wpisu.

DOSTĘPNOŚĆ PRZEWODNIKÓW W PROMOCYJNYCH CENACH

Wszystkie przewodniki dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie 5,99 PLN (przecenione z 26 Euro!!!).

Kraje: Włochy, Irlandia, Wietnam, Hiszpania, RPA, Norwegia, Meksyk, Maroko, Japonia, Grecja, Francja, Egipt, Brazylia, Austria.
Regiony: Toskania, Gran Canaria, Floryda, Andaluzja.
Miasta: Florencja, Rzym, Paryż, Praga, Nowy Jork, Dubaj, Drezno, Kolonia, Kapsztad, Budapeszt, Barcelona.

DLACZEGO TAK TANIO?

Nie znam źródła pochodzenia przewodników, jednak po dacie produkcji (rok 2009) strzelam, że Baedeker nie zdążył wyprzedać starego wydania, które się po prostu „przedawniło” i mniej lub bardziej krętą drogą trafiło do naszego pięknego, pełnego „możliwości” kraju. Przewodniki są w języku angielskim, co też tłumaczy okazyjną wyprzedaż. Kto wie, może gdyby nie allegrowicz to przewodniki trafiłyby do nas, ale w formie papieru toaletowego.

Zanim jednak sięgniecie po portfele i zapomnicie się zakupowym szale przeczytajcie proszę moją krótką recenzję. Być może pomogę wam podjąć właściwą decyzję.

WYKONANIE

Książki wykonane są solidnie i wydrukowane na dobrej jakości kolorowym papierze. Każdy przewodnik dostarczany jest w foliowej okładce, na tylnej zakładce umieszczana jest mapa. Gruba lektura waży swoje, a po otwarciu możemy delektować się bardzo przyjemnym zapachem nowej książki. Poręczny: wysokość i szerokość mniejsza od zeszytu szkolnego. Podoba mi się.

ZAWARTOŚĆ

Każdy z przewodników podzielony jest na kilka sekcji:

  • Najważniejsze atrakcje i wskazówki: 4 strony z mapką i listą najważniejszych rzeczy.
  • Wprowadzenie merytoryczne do danego państwa: historia, znani ludzie, kultura.
  • Podstawowe informacje praktyczne takie jak ceny, święta, festiwale czy podstawowe zwroty w języku danego kraju.
  • Kilka proponowanych tras podróży, raczej w skali mikro, czyli dotyczących wycieczek po mniejszych regionach, a nie objazdówkach po całym kraju. Fajny pomysł, ale przydałoby się więcej wycieczek.
  • Alfabetyczna lista atrakcji turystycznych: miasta, kurorty, zabytki. Wszystko to, co ma nam pomóc w wyborze trasy i zainspirować.
  • Indeksowany spis haseł.
  • Dodatek: rozkładana mapa.
  • Liczba stron: zależnie od tematu, w wersji minimum (Brazylia) prawie 500 stron. W wersji maksimum (Włochy) 850.

TYPOWY OPIS ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ

Oprócz typowemu każdemu przewodnikowi opisowi każdej atrakcji znajdziemy krótką listę polecanych miejsc noclegowych i restauracji (w kilku wariantach cenowych, być może już zdezaktualizowana i wydaje mi się, że w dobie popularności serwisów do rezerwacji noclegów niestety niepotrzebna) oraz przydatne wg. autorów telefony i adresy (wg. mnie pewnie już nieaktualne). Przy opisach atrakcji często znajdziemy zdjęcia (małe i zwykle bez szału, sprawiają wrażenie starych, wykonanych kilkanaście lat temu), a w niektórych przypadkach autorzy umieścili dodatkowo plan (np. kościoła lub miasta). W wersji na wypasie, przy jakiejś wyjątkowej atrakcji turystycznej dostaniemy rozkładówkę z przekrojem 3D danego miejsca.

DSC06859
Rozkładówka z przekrojem 3D katedry

Wszystkie przewodniki są po angielsku, a po krótkim zapoznaniu się mogę zdecydowanie ocenić jakość zamieszczanych tam opracowań na dobre. Informacja jest dobrze sformatowana, a na marginesach pojawiają się słowa klucze, dzięki czemu odnajdziemy się w długim tekście. Dla Włoch opisanych zostało około 110 atrakcji, z czego opis każdej to zwykle kilka stron, dla porównania przewodnik po Brazylii to jakieś 75 atrakcji. W trakcie wertowania przewodników odniosłem wrażenie, że kraje momentami są opisywane trochę zbyt pobieżnie (opisywane jedynie najważniejsze miejsca) i bez żadnego porządku (poza alfabetycznym, a przydałby się np. geograficzny, pomocny w planowaniu podróży). Wspomniana wcześniej pobieżność to siłą rzeczy założenie tej serii, w której kolorowe zdjęcia i bonusowe wkładki zabierają miejsce bardziej szczegółowej informacji.

MAPA

Do każdego przewodnika dodawana jest rozkładana mapa. Skala mapy zależy od danego kraju, w przypadku Brazylii to 1 : 4 000 000, Hiszpania to 1 : 1 000 000, a Włochy to 1 : 800 000. Rozmiar mapy różni się trochę w każdym przypadku, szerokość mieści się zwykle w okolicach 100 cm. Mapa jest dwustronna, tzn. że nie zobaczymy całego kraju bez obracania. Jeszcze jedno: mapa jak to zwykła mapa, jakość wykonania jest bez szału, bądźcie pewni, że przy intensywnym użyciu po pewnym czasie się rozleci.

DSC06870
Z tyłu każdego przewodnika znajduje się mapa

DSC06849
Mapa Brazylii

DLA KOGO TAKI PRZEWODNIK?

Na swoim koncie mam już kilka podróży daleko wychodzących wychodzą poza ramy typowych 2 tygodniowych wakacji. Co do przewodników mam więc dość specyficzne i wysokie wymagania: swoją treścią mają inspirować do odwiedzin, a jednocześnie być napakowane wyłącznie przydatnymi dla mnie informacjami. Z jednej strony lubię kolorowe i nakręcające książki, a z drugiej często korzystam z Lonely Planet, które cenię z ogromną ilość informacji i opis prawie każdego miejsca jakie można sobie w danym kraju wymyślić (nawet tych nieturystycznych, będących np. na szlaku podróży).

Jeżeli jesteś typowym backpakerem, który wiecznie goni za tanim latem, to taki przewodnik może okazać się niewystarczający i po prostu… ciężki . Nadal świetnie jednak sprawdzi się przed podróżą, dzięki niemu zapewnisz sobie konieczny podkład merytoryczny i nawet zainspirujesz.

Jeżeli jedziesz na wakacje na dwa tygodnie to być może będzie dla ciebie jak znalazł, jeżeli przymknąć oko na niektóre niedociągnięcia (np. nieszczęsne rekomendacje hoteli i pewnie zdezaktualizowane już numery telefonów) to za tę cenę dostajemy bardzo dużo. Być może taki przewodnik warto kupić nawet dla samej mapy, bo te 6 PLN za mapę to całkiem niezła okazja. Dla przewodnika znajduję jeszcze jedno zastosowanie: może okazać się świetnym uzupełnieniem do drugiego przewodnika po danym kraju.

ZALETY

  • Tani jak barszcz (dosłownie!)
  • Dobre wykonanie (papier, plastikowa okładka itp. no i ten zapach 😉 )
  • Mapa w zestawie
  • Informacje dobrej jakości

WADY

  • Po angielsku
  • Zmarnowano trochę miejsca na polecane hotele, a można by umieścić więcej atrakcji turystycznych.
  • Przy każdej lokalizacji powinna znaleźć się miniaturowa mapka z zaznaczoną lokalizacją, w obecnej formie trudno zorientować się gdzie na naszej potencjalnej trasie znajduje się atrakcja

OJCIEC, BRAĆ?

W dobie internetu i urządzeń mobilnych przewodniki wydają się już być trochę mniej potrzebne. Przewodniki w PDF uruchamiane na czytniku ebooków i smartfonie już przerabiałem. Dają radę, owszem, nic nie ważą, dostarczają informacji, ale nie rozgrzewają wyobraźni. Cóż, mało co lepiej zainspiruje do podróży niż przewodnik z kolorowymi zdjęciami. Pachnąca książka, wylogowanie z Facebooka i ciepłe kapcie to doskonały przepis na kilka nowych marzeń.

Przewodniki Baedeker nie są idealne, być może nie dla mnie. Brak „boskości” jednak idealnie rekompensuje świetna cena, a ja u siebie na półce mam kilka potencjalnych lokalizacji, Brazylię zacząłem już czytać, a reszta czeka na impuls.

LINK DO PRZEWODNIKÓW NA ALLEGRO

Dla formalności: nie jest to wpis sponsorowany i nie mam jakichkolwiek korzyści finansowych w związku z publikacją tego posta.

Listę przewodników znajdziecie na Allegro pod tym linkeim.


BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Sam też chcę napisać przewodnik, na początek internetowy. Granicy krainy geograficznej w nim opisywanej jeszcze nie zdradzę, ale z pewnością format tego opracowania będzie godny XXI wieku i skrojony pod aktywnego i świadomego podróżnika. Publicznie dostępne eksperymenty znajdziecie na blogu. Po informację z pierwszej ręki zapraszam na newsletter oraz Facebook:



To które przewodniki wybraliście dla siebie?