„Tequila Oil: Getting Lost in Mexico” – Hugh Thomson Book Review„Tequila Oil, Czyli Jak Zgubić Się w Meksyku” – Komentarzo-recenzja książki Hugh Thomsona

Here’s an interesting book, the one that not only will inspire you to travel but have a potential to tell you how to make it happen. I bumped into „Tequila Oil…” just before my trip to Burning Man, after which I planned to explore western part of the US and eventually head south to Mexico.

„Tequila Oil: Getting lost in Mexico” is a memoir of a trip that was made in the late 70’s. It was the times when the author, 19 year old Brit punk, went to the United States, bought a car and drove it south with a plan to sell it on Belizean black market so he could make a profit. Although money were important the strongest thing that made the author do such a thing was a need for adventure, to see the word and taste little bit of freedom.

I made a swing and threw this brick through the window. I saw in the mirror when the book hit the road and split to thin pages that were immediately taken by the wind. I wanted to depend on myself only – and now I finally could.

The quote tells the ending story about the guidebook the author used to carry. And I really appreciate this is kind of attitude, especially in the days when books such as Lonely Planet are insanely popular so most of the tourists travel only to the same locations, sucking out the experience all the authenticity. I’m guilty as well and the thing my travels taught me is that less guidebooks means more spontaneity and joy. Oh yeah, and less weight on my back.

Sex, Drugs & Rock’n’Roll

The story is full of adventures, I could even say some of them are quite not likely to happen, but that’s not the point. The book is a great travelling reference and contains tons of vivid descriptions, it will definitely inspire you to travel not only in Mexico. Personally it really intrigued me about Belize City and inspired to create a short movie about it. I liked the book for its huge amount of pop culture in it, you can find many references to music from the 70’s, the author drives through massive country while listening to The Clash, Grateful Dead, Quicksilver Messenger Service and others. And that’s it, you can almost hear those guitar licks while reading the book.

The story is full of humour and healthy approach to life. And it can actually teach you that the journey doesn’t need to have a plan and it’s main goal may be just being on the road itself.

Get Tequila Oil: Getting Lost in Mexico from Amazon.Tym razem o książce, która nie tylko zachęci do podróżowania, ale i być może podpowie jak robić to w odpowiedni sposób. Traf chciał, że „Tequila Oil…” wpadła w moje ręce na krótko przed zeszłorocznym wyjazdem na Burning Mana, po którym to miałem wreszcie pojechać do długo wyczekiwanego Meksyku.

„Tequila Oil, czyli jak zgubić się w Meksyku” to zapis odbytej pod koniec lat 70-tych podróży, kiedy to autor jako 19-letni brytyjski punkowiec przylatuje do Stanów Zjednoczonych, kupuje używany samochód i z zamiarem korzystnej sprzedaży w Belize wyrusza na południe. Chęć zarobku to tak naprawdę tylko pretekst do wyznaczenia celu na mapie, a główną motywacją jest poznanie kawałka świata i poczucie odrobiny wolności.

Zamachnąłem się i z impetem wyrzuciłem tę cegłę przez okno. Widziałem w lusterku, jak książka ląduje na szosie i się rozpada, a wiatr niesie cieniutkie strony po pustkowiu. Chciałem być zdany tylko na siebie – i teraz już byłem.

Mowa tu o przewodniku po Ameryce Łacińskiej i to jest właśnie podejście, które lubię. W czasach nieprzyzwoitej popularności przewodników Lonely Planet okazuje się, że turyści podróżują tylko do tych samych oklepanych miejsc, obdzierając je z autentyczności i tym samym pozbawiając się przygody. Sam też jestem winien, a doświadczenie pokazuje że im mniej przewodników, tym więcej spontaniczności i przyjemności z podróżowania. No i mniejszy ciężar na plecach.

Sex, Drugs & Rock’n’Roll

Przygód w Meksyku autor zaznał aż nadto, a część z nich wydaje się wręcz nieprawdopodobna. Za brak reporterskiej rzetelności ścigał nie będę, w książce znajdziemy za to wiele ciekawych referencji podróżniczych czy choćby żywe opisy miejsc, a sama lektura ma duże szanse stać się inspiracją do odbycia podróży nie tylko po Meksyku. Mnie najbardziej zachęciła do zobaczenia miasta Belize i uwiecznienia go na krótkim filmie. Pierwszy raz też spotkałem się w tego typu pozycji z ogromną ilością odniesień do popkultury, autor przemierza bowiem meksykańskie pustkowia w rytmach m.in. The Clash, Grateful Dead i Quicksilver Messenger Service.

„Tequila Oil…” to jednak nie tylko imprezy, luzacki styl i rockowe riffy. Ta pełna humoru i zdrowego dystansu do życia opowieść uczy, że podróż nie musi mieć planu, a najważniejszym jej celem może być po prostu droga sama w sobie.